A szexuális forradalmat követően, egyfajta logikus következményként robbant az a bomba az Egyesült Államokban, amely aztán alapjaiban változtatta meg a pornó világát: 1972-ben mutatták be a nagyközönségnek a Mély torok (Deep Throat) című filmet, amely abban is úttörőnek számított, hogy nem csak kéjtől lucskos zugmozikban lehetett megnézni – huszonhárom államban és országban jól be is tiltották évekre. Erről a legendás alkotásról szedtünk most össze pár érdekességet.
A Mély torok egy olyan nő történetét meséli el, aki nem képes a szexben megszokott módon kielégülni, így orvoshoz fordul problémájával. A doktor végül rájön, mi a baj, Lindának ugyanis a torkában nőtt ki a vaginája, így azt tanácsolja neki, hogy orális szex segítségével juttassa el magát a csúcsra. A film egyébként kellő humorral átitatva játszik el ezzel a bizarr sztorival, Linda orgazmusait minden esetben tűzijáték kíséri, amikor pedig megtalálja a számára ideális férfit, akkor pedig harangzúgás.
Ez volt egyébként az első pornófilm, amelyhez a rendező, Gerard Damiano (Jerry Gerard néven) valamiféle történetet is próbált kreálni (ahogy azt az előbb olvashattuk is). Emellett pedig ebben a műben fordult elő először, hogy frontálisan mutattak volna fellációt.
A Mély torok hat nap alatt készült el, összesen huszonötezer dollárból. Mivel a pénzemberek között maffiózók is akadtak, így a milliós bevételből rajtuk kívül nem is részesült senki. A főszerepet alakító Linda Lovelace (eredeti nevén Linda Boreman) mindössze párezer dollárt keresett alakításával. Idővel egyébként ez vált minden idők egyik legtöbb bevételt hozó mozijává, hiszen a betiltások ellenére a gyártási költség sokszorosát termelte.
Az akkori amerikai elnök, Richard Nixon hatalmas ellenkampányt indított a botrányfilm miatt, hogy azt lehetőleg senki se nézze meg. De persze ahogy ez lenni szokott, ezzel ellentétest hatást sikerült elérnie, hiszen sokkal de sokkal többen lettek kíváncsiak a Mély torokra. Igaz, a doktort alakító Harry Reemst így is sikerült obszcenitás miatt börtönre ítélni, ám végül olyan sztárok álltak ki mellette mint Jack Nicholson és Warren Beatty, így végül megúszta a büntetést. Igaz, utána évekig koldusként élt New Yorkban, majd sikerült ingatlanügynökként elhelyezkednie.
Ironikus, hogy a Watergate-botrány során, amely végül Nixon bukásához vezetett, a Bob Woodward újságírónak titokban információkat szivárogtató FBI-ügynök Mark Felt Deep Throat fedőnéven segítette a zsurnalisztát.
A 2002-ben, autóbalesetben elhunyt Linda Lovelace, aki a Mély torkot követően is több pornóban szerepelt, egyik életrajzi könyvében (többet is írt) arról vallott, hogy akkori férje, Chuck Traynor pisztollyal kényszerítette őt arra, hogy eljátssza a főszerepet ebben a filmben. (Lovelace-ről életrajzi filmet is forgattak 2013-ban Amanda Seyfrieddel). A Mély toroknak további öt folytatása készült, de Lovelace csupán a másodikban bukkant fel újra.
A műről egyébként egy dokumentumfilm is készült 2004-ben. A Mély torok mélyén körbejárta a film létrejöttét, s annak utóéletét is. Ebben például a feministákat is megszólaltatták, akik nemtetszésüknek adtak hangot amiatt, hogy csakis a férfiak kielégülését mutatják meg, ám erre egy szexológus úgy reagált, a Mély torok azért volt nagyon hasznos, mert először mondta ki, hogy a nők számára is nagyon fontos az orgazmus.