Brit és amerikai tudósok bejelentették, hogy kidolgozták a lehető legolcsóbb és leghatékonyabb módszert a felhők kifehérítésére. Az eljárás lényege az lenne, hogy speciális sókristályokból álló anyagot juttatnának a légkörbe, hogy a felhők fényvisszaverő képességét 5 százalékkal megnövelve segítsék a globális felmelegedés elleni küzdelmet. Ez az öt százalék már elég lenne a növekvő szén-dioxid-kibocsátás ellensúlyozására úgy, hogy közben az előállításhoz és a légkörbe juttatáshoz nem kellene olyan sok energiát felhasználni.
A sós oldatot speciális, a világ tengereit és óceánjait keresztbe-kasul bejáró hajókról permeteznék a levegőbe, így biztosítanák az egyenlő eloszlást. Korábbi tanulmányok már megállapították, pontosan milyen méretű sókristályokra lenne szükség az optimális hatáshoz, de ezek nem vették figyelembe azt, hogy mindez mennyibe kerülne. A Manchesteri, a Washingtoni és az Edinburgh-i Egyetem közös munkája már erre is odafigyelt, és a kristályok méretét, illetve az általuk elért hatást az előállítás és a permetezés várható költségei szerint súlyozták.
Az ilyen, az emelkedő szén-dioxid-szint problémáját nem a kibocsátás helyénél megoldani próbáló, időnként sci-fibe illő ötletek akkor lehetnek fontosak, ha a kvóták és a kibocsátás csökkentését előíró egyezmények befuccsolnak.
forrás: index