Mindenki tudja, hogy amikor sokáig vagyunk vízben, ráncosak lesznek az ujjaink. Ez elsősorban a nyári időszakban a legjellemzőbb, amikor túl sokat vagyunk a tenger vagy a medence vízében, de akkor is előfordulhat, ha hosszabb ideig ülünk a fürdőkádban vagy ha sok a mosogatnivaló edény.
Az ujjaidon a bőr nem azért ráncolódik össze, mert megszívja magát vízzel és megduzzad. Brit kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy ez az autonóm idegrendszer egyik reakciója, ami a légzést és a szívritmust szabályozza. Valójában az ujjak nem megduzzadnak, hanem összezsugorodnak, a benne levő véredények összehúzódásának a hatására.
A kéz- és lábujjak a leginkább hajlamosak a ráncosodásra, mivel ezeken a bőrfelületeken vékonyabb a keratinréteg és nincsenek szőrszálak sem, ami a védelmet biztosító faggyúréteg termeléséért felelős.
A kutatók azt állítják, hogy a vízben megjelenő ráncok hátterében az evolúció áll. Mivel a testünk és szervezetünk alkalmazkodik az aktuális környezetünkhöz, ezek a ráncok jobb fogást biztosítanak, és segítenek könnyebben megragadni és kézben tartani a tárgyakat a vízben. Van azonban olyan is, amikor az ujjainkon a bőr anélkül is összezsugorodik, hogy a vízben tartottuk volna. Ennek a hátterében lehet candida, pajzsmirigy probléma, lupusz, cukorbetegség, vagy kiszáradás.
forrás: filantropikum.com