Hallottunk már a magasságtól, pókoktól, esetleg a galamboktól való félelemről, ám számos olyan fóbia létezik, ami ezeknél jóval gyakoribb, mint gondolnánk. Ez egyfajta elfojtásból keletkezik, és szinte bármivel szemben kialakulhat a félelem.
Minden fóbia alapja egy irracionális félelem. Ezeket általában visszavezethetjük gyermekkori traumákra, elfojtásokra, ám kialakulásuk legtöbbször a serdülőkor utánra vagy fiatal felnőttkorra tehető. Az ismertek mellett vannak olyan fóbiák is, melyek a lehető legabszurdabb helyzetekben keseríthetik meg az ember életét. Ezek a félelmek mind valósak, nevet pedig azután kaptak, miután orvosi tanulmányok alapján megállapították, hogy több száz hasonló problémával kezeltek embereket.
Cathisofóbia (leüléstől való félelem): a szenvedő alany magától az ülő helyzettől irtózik. Az ebben szenvedő minden olyan feladatot, munkát, tevékenységet kerül, amelyben ülni kell, ide tartozik a vécézés is.
Filemafóbia (rettegés a csóktól): irtózik, retteg a nyelves csók gondolatától is. Kialakulásának egyik okaként tartják számon azt, hogy fiatalkorban a szülők szigorúan tiltották ezt a gyermeküknek, így egyfajta félelemként, tiltott dologként ágyazódott be az agyba.
Fazmofóbia (szellemektől való félelem): a paranormális jelenségektől való félelem kialakulásának oka egy gyermekkori trauma vagy folytonos ijesztgetés miatt alakul ki. Akinek fazmofóbiája van, az gyakran alszik lámpafénynél, és tévképzetei lehetnek egy-egy ajtónyikorgástól vagy parkettareccsenéstől is. Ennek a félelemnek a hátulütője, hogy bármikor és bárhol eluralkodhat az illetőn a pánikszerű félelem, így akárhol is van, menekülőre foghatja.
Cyberfóbia (számítógépektől való félelem): a modern technika korában kialakult viszolygás a mindennapok megkeserítője. Ez nem egy új keletű dolog, hiszen technofóbiában, azaz a technikai eszközöktől való félelemben az emberek 55 százaléka szenved. A cyberfóbia sajátossága azonban az, hogy az illető nem érzi biztonságosnak adatai, munkái tárolását, így akármilyen munkát is végez számítógépen, azt valami külső hordozóra menti, a gép merevlemezéről pedig azonnal törli, nehogy bárki hozzáférhessen.
Ephebifóbia (fiataloktól való félelem): ez a rettegés az idősebb korosztályra jellemző, és az utcai bűnözés kialakulásával hozható összefüggésbe. Leginkább a nyugati kultúrákban jellemző, kialakulásának oka pedig egy régi, fiatalok által, utcán elkövetett támadás. Magányos időseknél gyakori, hogy belelovalják magukat a történtekbe, és egy idő után az életük szerves részét képezik.
Nomofóbia (félelem a mobiltelefon hiányától): ezt a fura szorongásos betegséget nem is olyan régen diagnosztizálták, ugyanis egyre több telefon- és számítógépfüggő tininek és felnőttnek okoz nehézséget megküzdeni a mindennapokkal a mobiljuk nélkül. A nők 70, a férfiak 61 százaléka retteg a mobiltelefonja elvesztésétől vagy kap rohamot, ha nincs megfelelő térerő.
Xenofóbia (félelem a külföldiektől): a xenofóbia és a rasszizmus véletlenül sem összetévesztendő. A xenofób ember minden idegentől retteg, vagy azok ellenérzést, agressziót váltanak ki belőle, tehát nem kell színes bőrűnek lennie, elég, ha csak más nyelvet beszél.